Pri aktuálnej situácii na bytovom trhu, keď ceny nových bytov lámu rekordy, je vhodnou cestou, ako sa dostať k modernému, zdravému a energeticky efektívnemu bývaniu obnova starších domov. Potenciál na Slovensku je veľký. Väčšina budov, domov bola postavená pred desaťročiami. Bývanie v takýchto starších domov sa však v súčasnosti stáva veľmi finančne náročné.

Ako začať? V prvom rade ak sa už rozhodnete využiť program Obnov dom, je potrebné poradiť sa s odborníkom (projektantom, energetickým expertom), ktorý zhodnotí aktuálny stav budovy a navrhne riešenie. Program je ideálnym a efektívnym riešením hlavne pre budovy, ktoré už majú svoj vek, ale zásadnou obnovou ešte neprešli. Aby sa mohlo požiadať o príspevok, úspora musí dosahovať aspoň 30 % primárnej energie. Zároveň musí byť vykonané minimálne jedno z opatrení zo skupiny A t. j. zateplenie obvodového plášťa, strechy, podláh, stropu alebo  okien.

Ideálnym riešením, pri využití max. dotácie, je napr. zateplenie obvodového plášťa expandovaným polystyrénom. Pre menšie rodinné domy dotácia môže vystačiť na zateplenie celého domu. Dôležité je nepodceniť hrúbku izolácie, ktorá by mala mať minimálnu hrúbku podľa návrhu projektanta. Expandovaný polystyrén je možné použiť taktiež na zateplenie strechy, podláh, stropov, suterénu.

Dom zateplený expandovaným polystyrénom (EPS) spĺňa všetky požiadavky energetickej hospodárnosti, statickej bezpečnosti, hygienické a požiarne požiadavky. Takto realizované zateplenie ponúka mimoriadny výkon za výhodnú cenu.

Rozhodnúť sa pre tepelnú izoláciu z EPS znamená, že Vám ostanú ešte prostriedky aj na nový dotovaný energetický zdroj tepla. Po zateplení však už nebude potrebný taký výkonný ako pred zateplením.

 S problematikou Vám radi poradia aj obchodní zástupcovia spoločnosti POLYFORM.