Prečo som na túto chvíľu musel čakať 20 rokov!

Ako stavbár by som vám rád porozprával malý príbeh. V roku 2003 som sa od svojho strýka vo Vellmare dozvedel, že jeho rodina sa rozhodla kúpiť pozemok a postaviť dom. Ako vždy, prezeráte si množstvo katalógov, množstvo farebných obrázkov. Snažíte sa nájsť vysnívaný dom, ktorý spĺňa estetické požiadavky, priestorové nároky a rozpočet.

Rozmaznané pre tých, ktorí majú na výber. Existuje mnoho skvelých pôdorysných výkresov a skvelých návrhov domov. Ale čo ak ani jeden nevyhovuje? Buď sú izby príliš malé, typy domy príliš široké, príliš vysoké, niekedy je miestností príliš málo alebo sú úplne predimenzované.

V neposlednom rade ste našli svoj vysnívaný dom a svoj vysnívaný pôdorys a architekt vám ho vyrába na kľúč, pretože architektúra nespĺňa požiadavky aktuálne platného plánu výstavby a vysnívaný dom nie je možné postaviť v zadanom tvare a farbe. Rozmery udávajú úrady, výšky podlaží, typ a veľkosť vikierov, typ fasády a farbu škridly. Keby sme to vedeli vopred, išli by sme rovno za architektom a mohli sme si ušetriť veľa hodín čítania.

Vhodný rozpočet?

Najťažšie bolo nájsť vhodný rozpočet. Pretože strýkova rodina nevyhrala v lotérii a stavebný pozemok bol tiež dosť drahý, jedinou možnosťou bol dom, kde by sa dalo urobiť veľa osobnej práce v kombinácii s rýchlou, jednoduchou škrupinovou výstavbou a mimoriadne vysokou tepelnou izoláciou. V roku 2003 sa môj strýko rozhodol pre stavebný systém VARIANT-HAUS, ultimátnu stavebnú metódu Lego, spojenú so všetkými výhodami pre našu rodinu.

Stavba domu

Keď som bol mladý muž, požiadali ma, či by som mohol pomôcť postaviť dom. Niet pochýb, v našej rodine každý pomáha každému. Nebol som odborník, ani murár a podobne a nemal som ani potuchy o stavbe domu. Rozmýšľal som, ako to má fungovať? Keď boli na stavbu dodané „Lego kocky“ od VARIANT-HAUS-GROUP, bol som nadšený už od prvej minúty. Kompletný pôdorys bol poskladaný v priebehu niekoľkých hodín a dom sme kompletne naplnili silobetónom Maxit a maltovou hadicou 8 cm.

Na prvej fotke je jasne poznať, že som bol stavebný robotník a samozrejme som mal dovolené držať betónovú hadicu počas zásypu. Hrubá stavba ma natoľko bavila, že som sa v tej chvíli rozhodol: Ak niekedy postavím svoj vysnívaný dom, tak to bude len s ľahkými a vysoko tepelne izolačnými debniacimi tvárnicami Neopor® od VHG. Prešlo sotva 20 rokov, keď staviame náš nový dom pre našu rodinu, samozrejme svojpomocne, s pomocou celej rodiny, na stavebnom systéme VARIANT-HAUS. Pre nás neexistovala žiadna skutočná alternatíva.

Výhody stavby

V roku 2022 sme dostali niekoľko ponúk od konkurencie. Buď som nedostal odpoveď, ponúkané služby boli neúplné a chýbali dôležité položky, CN obsahoval normy a nebol prispôsobený nášmu stavebnému projektu, alebo sme za takmer rovnakú službu mali zaplatiť mnoho tisíc eur navyše. Po 3 dňoch nám VHG kit house urobil ponuku. CN bol kompletný, naše želania boli zohľadnené a predovšetkým cena stavebnice bola v poriadku. Naše predbežné rozhodnutie bolo podložené kúpno-predajnou zmluvou so stavebnicou VHG.

Miesto realizácie: Nemecko

Použité produkty: Debniace tvárnice Neopor®, Silobetón Maxit

Realizácia: